Głośnik - jak to działa?

Głośnik - jak to działa?

Każdy z nas niemal każdego dnia korzysta z głośników. Używamy ich zarówno słuchając muzyki, jak i oglądając filmy, niezależnie od tego, czy do którejś ze wspomnianych czynności używamy radia, telewizora czy komputera.

Zwykle jednak nie zastanawiamy się nad tym, jak działa głośnik. Tymczasem nie sposób nie zauważyć, że odkrywanie technologicznych tajemnic może być bardzo ciekawym doświadczeniem.

W głośniku znajduje się membrana, która zostaje przymocowana zarówno do cewki, jak i górnego oraz dolnego zawieszenia. Te z kolei przyczepiane są do obudowy.

Na cewkę, czyli kawałek metalu, nawinięty jest drut. Kiedy przechodzi przez niego prąd, wewnątrz głośnika powstaje pole magnetyczne.

Cewka wraz z membraną są przyciągane lub odpychane od magnesu znajdującego się z tyłu, w zależności od polaryzacji. Sterowanie polaryzacją i mocą prądu pozwala zmieniać siłę poruszania membraną.

Dzięki pozycji wiszącej, membrana ma możliwość poruszania się wyłącznie do tyłu i do przodu. Do środkowego położenia powraca wyłącznie po wyłączeniu napięcia.

Kiedy w ciągu sekundy poruszona zostanie tysiąc razy, głośnik wyda dźwięk, który wysokością będzie podobny do tego w słuchawce telefonicznej.

gimbal do telefonu
https://klaser55.pl/7-skup-znaczkow
www.insion.pl